26 października 2023 r. w hotelu O3 w Warszawie odbyła się konferencja będąca podsumowaniem debat „Głos polskiej wsi na Europejskim Parlamencie Wiejskim” oraz udziału w Europejskim Parlamencie Wiejskim.
Konferencja została zorganizowana w formule hybrydowej, aby umożliwić udział jak największej liczbie uczestników, zapewniając obustronną komunikację, w tym udział w pracach grupowych.
Program konferencji obejmował:
Prezentację celów i programu spotkania.
Wprowadzenie do tematu: Proces Europejskiego Parlamentu Wiejskiego (EPW) i wypracowane ustalenia Moderatorzy: Jarosław Kuba, Urszula Budzich-Tabor
Co nam dał udział w spotkaniach związanych z Europejskim Parlamentem Wiejskim2022/2023? – Opinie uczestników procesu EPW – udział młodych w debatach był dla nich ciekawym doświadczeniem, możliwością wyrażenia swojej opinii, poznania innej perspektywy działania na obszarach wiejskich, jak również zaakcentowanie roli rolników.
Co się udało osiągnąć? Jakie wyzwania przed nami? Opinie ekspertów (wśród nich: Andrzej Hałasiewicz, Witold Magryś, Adam Nowak, Piotr Sadłocha) oraz dyskusja.
„Udział organizacji i społeczności wiejskich w kształtowaniu polityki wobec wsi i w realizacji Paktu dla Wsi–tematy wymagające dopracowania, pomysły na wdrożenie w Polsce dobrych praktyk, doświadczenia innych krajów UE i wnioski dla Polski” Urszula Budzich-Tabor, przedstawiciel Europejskiego Biura Paktu dla Wsi
Tematyczne grupy robocze. Uczestnicy wypracowali konkretne rozwiązania i propozycje dotyczące polityki wobec wsi w następujących obszarach: młodzież, wyludnianie się wsi, kryzys przywództwa i potrzeba liderów, dostęp do usług.
Propozycje na przyszłość: Czego potrzebują społeczności wiejskie w Polsce? Czy potrzebny jest polski Parlament Wiejski? Dyskusja moderowana. Panel dyskusyjny z udziałem Pawła Krzeczunowicza (Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich) i Wojciecha Kaczmarczyka (Narodowy Instytut Wolności) oraz ekspertów.
W trakcie konferencji przedstawiono wyrażone w poprzednich etapach realizacji projektu potrzeby i oczekiwania wobec instrumentów polityki wobec wsi i obszarów wiejskich na poziomie krajowym i europejskim oraz zachęcano do zgłaszania ważnych tematów do poruszenia na kolejnym spotkaniu Europejskiego Parlamentu Wiejskiego (EPW). Dodatkowo eksperci, którzy w poprzednich etapach pozyskali informacje i opinie na temat kwestii angażujących obecnie świadomość mieszkańców wsi, przeprowadzili podsumowanie w gronie ekspertów oraz animowali uczestników konferencji do wyrażenia swoich uwag podczas pracy w grupach na tematy, jakie zostały wybrane spośród kwestii poruszanych przez uczestników poprzednich debat.
Najważniejszym elementem konferencji była aktywność jej uczestników, zarówno będących fizycznie, jak i połączonych zdalnie. Z wielką uwagą eksperci oraz organizatorzy konferencji wsłuchiwali się w głos uczestniczących w wydarzeniu młodych ludzi.
Konferencja, jako zwieńczenie całego projektu, będzie podstawą do planowania przez Zarząd FAOW dalszych działań wokół polskiego Parlamentu Wiejskiego.
Konferencja odbyła się w ramach operacji „Głos polskiej wsi na Europejskim Parlamencie Wiejskim” w ramach planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.