You are currently viewing Podsumowanie debat „Głos polskiej wsi na Europejskim Parlamencie Wiejskim”

Podsumowanie debat „Głos polskiej wsi na Europejskim Parlamencie Wiejskim”

  • Post author:
  • Post last modified:05/23/2024

26 października 2023 r. w hotelu O3 w Warszawie odbyła się konferencja będąca podsumowaniem debat „Głos polskiej wsi na Europejskim Parlamencie Wiejskim” oraz udziału w Europejskim Parlamencie Wiejskim.
Konferencja została zorganizowana w formule hybrydowej, aby umożliwić udział jak największej liczbie uczestników, zapewniając obustronną komunikację, w tym udział w pracach grupowych.
Program konferencji obejmował:
➡️ Prezentację celów i programu spotkania.
➡️ Wprowadzenie do tematu: Proces Europejskiego Parlamentu Wiejskiego (EPW) i wypracowane ustalenia Moderatorzy: Jarosław Kuba, Urszula Budzich-Tabor
➡️ Co nam dał udział w spotkaniach związanych z Europejskim Parlamentem Wiejskim2022/2023? – Opinie uczestników procesu EPW – udział młodych w debatach był dla nich ciekawym doświadczeniem, możliwością wyrażenia swojej opinii, poznania innej perspektywy działania na obszarach wiejskich, jak również zaakcentowanie roli rolników.
➡️ Co się udało osiągnąć? Jakie wyzwania przed nami? Opinie ekspertów (wśród nich: Andrzej Hałasiewicz, Witold Magryś, Adam Nowak, Piotr Sadłocha) oraz dyskusja.
➡️ „Udział organizacji i społeczności wiejskich w kształtowaniu polityki wobec wsi i w realizacji Paktu dla Wsi–tematy wymagające dopracowania, pomysły na wdrożenie w Polsce dobrych praktyk, doświadczenia innych krajów UE i wnioski dla Polski” Urszula Budzich-Tabor, przedstawiciel Europejskiego Biura Paktu dla Wsi
➡️ Tematyczne grupy robocze. Uczestnicy wypracowali konkretne rozwiązania i propozycje dotyczące polityki wobec wsi w następujących obszarach: młodzież, wyludnianie się wsi, kryzys przywództwa i potrzeba liderów, dostęp do usług.
➡️ Propozycje na przyszłość: Czego potrzebują społeczności wiejskie w Polsce? Czy potrzebny jest polski Parlament Wiejski? Dyskusja moderowana. Panel dyskusyjny z udziałem Pawła Krzeczunowicza (Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich) i Wojciecha Kaczmarczyka (Narodowy Instytut Wolności) oraz ekspertów.
W trakcie konferencji przedstawiono wyrażone w poprzednich etapach realizacji projektu potrzeby i oczekiwania wobec instrumentów polityki wobec wsi i obszarów wiejskich na poziomie krajowym i europejskim oraz zachęcano do zgłaszania ważnych tematów do poruszenia na kolejnym spotkaniu Europejskiego Parlamentu Wiejskiego (EPW). Dodatkowo eksperci, którzy w poprzednich etapach pozyskali informacje i opinie na temat kwestii angażujących obecnie świadomość mieszkańców wsi, przeprowadzili podsumowanie w gronie ekspertów oraz animowali uczestników konferencji do wyrażenia swoich uwag podczas pracy w grupach na tematy, jakie zostały wybrane spośród kwestii poruszanych przez uczestników poprzednich debat.
Najważniejszym elementem konferencji była aktywność jej uczestników, zarówno będących fizycznie, jak i połączonych zdalnie. Z wielką uwagą eksperci oraz organizatorzy konferencji wsłuchiwali się w głos uczestniczących w wydarzeniu młodych ludzi.
Konferencja, jako zwieńczenie całego projektu, będzie podstawą do planowania przez Zarząd FAOW dalszych działań wokół polskiego Parlamentu Wiejskiego.
Konferencja odbyła się w ramach operacji „Głos polskiej wsi na Europejskim Parlamencie Wiejskim” w ramach planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.