Organizacje wiejskie w procesie stanowienia prawa („Prawo na wsi”)
Celem głównym projektu było podniesienie kompetencji eksperckich przedstawicieli organizacji pozarządowych ze wsi i małych miast – tych kompetencji, które są niezbędnym do udziału tych organizacji w procesie stanowienia prawa. Zagadnienie jest wieloaspektowe, ponieważ zakres podnoszenia kompetencji w projekcie obejmował dziedziny prawa szczególnie istotne dla organizacji wiejskich – w tym prawo gospodarcze czy też prawo pracy, a także tematy ogólne takie jak ekonomia z elementami polityki przemysłowej, ekonomia przedsiębiorstwa, analiza finansowa. W ramach projektu prowadzono: webinaria, warsztaty, doradztwo i szkolenia praktyczne, specjalistyczne oraz szkolenia dla trenerów organizacji wiejskich.
Szkolenia dla Lokalnych Grup Działania
Projekt realizowany był na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ramach projektu zorganizowano 28 warsztatów i szkoleń polepszających kompetencje zakresie oceny formalnej wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, monitoringu i ewaluacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
Akademia Umiejętności Animatora LGD
Celem projektu „Akademia Umiejętności Animatora LGD” było dostarczenie wiedzy i rozwinięcie umiejętności przydatnych osobom zaangażowanym w działalność Lokalnych Grup Działania (LGD) w zakresie animacji społeczności lokalnych.
Przedsiębiorcze i niezależne NGO
Celem projektu było wzmocnienie i profesjonalizacja 80-ciu polskich organizacji pozarządowych w zakresie prowadzenia odpłatnej i/lub gospodarczej działalności oraz zmiana sposobu ich zarządzania.
Fair Village – Wieś Otwarta
Celem projektu Fair Village – Wieś Otwarta było upowszechnianie wiedzy na temat współzależności pomiędzy krajami rozwiniętymi a uboższymi krajami tzw. „globalnego południa” oraz wypracowanie skutecznych sposobów na angażowanie środowisk wiejskich w kwestie wykraczające daleko poza granice państw, nie mówiąc już o danej wsi czy o danym regionie. Projekt wdrażany był w Austrii, Polsce i na Węgrzech. FAOW odpowiadało za jego realizację na terenie Polski.
Forum Lokalnych Grup Działania
Forum LGD było okazją do spotkania, wymiany doświadczeń i podsumowania dokonań organizacji wdrażających LEADER PROW. Uczestnicy wzięli udział w panelach dyskusyjnych, wystąpieniach ekspertów i praktyków oraz w warsztatach tematycznych (zobacz program).